Krwiomocz U Zwierząt

Patrzysz na wiadomości wyszukane dla frazy: Krwiomocz U Zwierząt

Temat: Uwaga na kleszcze !!!
Uwaga na kleszcze

Tylko w tym miesiącu weterynarze z lecznicy dla zwierząt przy ul. Kopernika odnotowali ponad 10 przypadków babeszjozy. To jedna z najgroźniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze. Niestety, nie wszystkie psy udało się uratować.

- Według naszej dokumentacji, takich przypadków jest więcej niż o tej samej porze ubiegłego roku - mówi Bogdan Korczak, właściciel kliniki przy ul. Kopernika.

Do lekarzy w całej Łodzi zgłaszają się właściciele zwierząt, które padły ofiarą groźnych pajęczaków. Najczęściej przychodzą wtedy, gdy czworonogi mają już pierwsze objawy choroby. To gorączka, ogólne osłabienie, krwiomocz. Od tego, jak szybko pies trafi do lekarza, zależy przebieg leczenia. Problem w tym, że kliniczne objawy mogą się pojawić w ciągu 4-10 dni od ukąszenia, ale mogą też pół roku później.Temat: szczepionka na odkleszczowe choróbska przebrzydłe
Kleszcze wystepuja na niskich krzakach i niestety w trawie, dlatego po kazdym spacerze w sezoonie letnim staram sie ogladac Tose co jest latwe bo ma krotka siersc. Uzywam obrozy Preventic, ktora w widoczny sposob zmniejsza ilosc czepiajacego sie paskudztwa (ale nalezy jej uzywac tak jak jest to napisane w instrukcji-aktywacja obrozy).
Co do chorob przenoszonych przez kleszcze,krotkie info
Babeszioza (in. piroplazmoza) wywolywana jest przez pierwotniaki, rzadko wystepuje u ludzi, nie ma szczepionki, wczesne objawy u psow to goraczka, krwiomocz, ospalosc. Mojej znajomej spaniel mial ja 2razy ale latwo z niej wychodzil po wczesnej interwencji weta.
KZM wywoluja wirusy, jest szczepionka dla ludzi, Sajko napisal ze to choroba smiertelna ale chodzilo mu chyba o zwierzeta, a tu sie nie wypowiadam bo nie jestem wetem.
Borelioze wywoluja bakterie,szczepionka dla ludzi jest tylko w USA bo tam borelioze wywoluja troche inne szczepy bakterii (w europie w opracowaniu).
Najskuteczniejsza jest prewencja po kazdym spacerze w lesie czy na lace ogladac sie, ubranie tez. A jezeli kleszcz sie wbije to szybko go usunac (ja wyrywam palcami ), w aptekach dostepne sa aparaty Aspivenin (takie strzykawki) ktore wykorzystuja podcisnienie i wysysaja kleszcza ze skory, potem zdyzenfekowas dobrze miejsce ukaszenia, i obserwowac je przez dlugi czas, jezeli pojawi sie rumien z przejasnieniem w srodku to moze to byc pierwszy objaw boreliozy i trzeba odwiedzic lekarza.Temat: Aspiryna
Aspiryny nie można podawać dzieciom do 12 roku życia !!
Więc nie sądzę aby można ją było dawać małym zwierzętom takim jak myszkom
Nadmiar (tylko jak go określić dla tak małego ciałka jak mysie??) może spowodować chyba zmniejszenie krzepliwości krwi i np. krwiomocz, krwotoki wewnetrzne itp.. i w konsekwencji wiadomo co.. najgorsze

Poza tym 1 tabletka na czlowieka - ok. 60kg
to ile na myszke 60 gram??

Dajesz 1/4 tabletki aspiryny? Kto Ci taką "kuracje" aspiryną zalecił?Temat: Zakażenie dróg moczowych

itaj.
Mam wyksztalcenie medyczne. Znam sie na tym. Duzo czytalam. Podaje profilaktycznie urosept lek ziolowy uodparniajacy drogi moczowe i pomaga. Furagin jest skutecznyz musi byc idealnie do wagi ciala zwierzecia. patrz ulotka i przelicz. Musi byc podawny prze 7 -8 dni. potem przerwa.Nawet nie poszlam do weta. Przy krwiomoczu jak w przypadku mojego psa lekarz podawal zastrzyki. uropel pasta. podaje sie to rozpuszczone strzykawka do wagi ciala ipakitina zas proszek dodawany do posilku. Moja eris nie jest czystej rasy bokserem. wzielam ze schroniska

Witam, wykształcenie medyczne czasem nie wystarczy, zalecenia na ulotce a lecznie to 2 różne rzeczy. Przepraszam ale nie powinnaś uchodzić za eksperta gdyż nie masz racji. Pochodne furantoiny (Furagina) według ulotki powinno się podawać do 10 dni (ale u ludzi!).
Nie tylko stosuje sie dłużej, ale często przy nawrotach powinno się podawać jako profilaktykę prze kolejnych kilka tygodni w mniejszych dawkach. Sposób podawania jak i dawki powinien ustawić lekarz weterynarii do konkretnych badań moczu i najlepiej krwi.Temat: Zakażenie dróg moczowych
Witaj.
Mam wyksztalcenie medyczne. Znam sie na tym. Duzo czytalam. Podaje profilaktycznie urosept lek ziolowy uodparniajacy drogi moczowe i pomaga. Furagin jest skutecznyz musi byc idealnie do wagi ciala zwierzecia. patrz ulotka i przelicz. Musi byc podawny prze 7 -8 dni. potem przerwa.Nawet nie poszlam do weta. Przy krwiomoczu jak w przypadku mojego psa lekarz podawal zastrzyki. uropel pasta. podaje sie to rozpuszczone strzykawka do wagi ciala ipakitina zas proszek dodawany do posilku. Moja eris nie jest czystej rasy bokserem. wzielam ze schroniska
Matka byla bokserka. podobna jest do psa rasy tosa ino japonskiego. wykazuje cechy boksera. Ona uwielbia snieg

[ Dodano: Nie 11 Lis, 2007 20:20 ]Temat: Uważajcie na kleszcze
A propos piroplazmozy znalazłam ten artykuł w Mój Pies

"Babeszjoza - piroplazmoza
Jest jedną z chorób przenoszoną przez kleszcze występującą na coraz większym terenie kraju. Za wystąpienie choroby odpowiedzialny jest pierwotniak - Babesia canis.
Ssący kleszcz wprowadza do krwioobiegu żywiciela chorobotwórcze pierwotniaki, które atakują erytrocyty opadniętego inwazją zwierzęcia.
Przenikają do ich wnętrza i rozpoczynają rozmnażanie poprzez podział wewnątrz krwinki. Napęczniały od namnażających się pierwotniaków erytrocyt ulega rozerwaniu, zaś pasożyt atakuje następne krwinki. Wówczas dochodzi do reakcji łańcuchowej prowadzącej do zniszczenia znakomitej większości krwinek czerwonych i w konsekwencji krańcowej anemii. Pojawia się wysoka gorączka dochodząca do 39,5 - 41,0 st. C. Powiększeniu ulegają węzły chłonne i pojawia się powiększenie pola stłumienia wątrobowego. Zwierzę wykazuje bolesność okolicy nerek. Bardzo często u zwierząt tych występuje krwiomocz oraz biegunki (nierzadko z domieszką krwi).Szczudłowaty chód, żółtaczka, bladość spojówek i śluzówek, apatia, osowiałość, brak apetytu dopełniają obrazu choroby. Zejście śmiertelne może nastąpić w ciągu kilku dni od chwili przekazania inwazji przez kleszcza. Rutynowym badaniem diagnostycznym jest badanie rozmazu krwi pobranego z obwodowych naczyń krwionośnych (np. naczyń małżowiny usznej). Ważne jest by nie brać do badań pierwszych kropel krwi. Do badania używamy następnych kropel, z których robimy przynajmniej dwa rozmazy na szkiełku podstawowym. Następnie barwione są metodą Giemsy i oglądane pod mikroskopem. Stwierdzenie obecności pierwotniaków B. canis wewnątrz erytrocytów świadczy o zakażeniu.

W przypadkach wątpliwych lub nawet negatywnych warto badanie to powtórzyć po 2-3 dniach. Leczenie opiera się na podaniu środków przyczynowych likwidujących inwazję pierwotniaka, a także na leczeniu objawowym i wspomagającym.

Antybiotykoterapia. Uzupełnianie strat wodno-elektrolitowych, preparaty żelaza. W przypadkach ostrego przebiegu transfuzja krwi. Preparaty przeciwkrwotoczne, usprawniające i odbudowujące pracę wątroby.

Zapobieganie polega na stosowaniu repelentów odstraszających kleszcze dostępnych w postaci obróżek przeciwkleszczowych, oprysków i mikropipetek wpuszczanych na skórę zwierzęcia. Unikaniu miejsc spacerów, o których wiadomo, że występuje tam stacjonarnie piroplazmoza. Stosowanie profilaktycznych szczepień ochronnych. W Polsce brak jednak zarejestrowanych szczepionek przeciwko piroplazmozie, choć w innych krajach są one dostępne"

Jeżeli skuteczność tej szczepionki wynosi 50%, to czy warto się wykosztowywać i sprowadzać ją z zagranicy? Może taniej i lepiej byłoby zastosować ochronę kombinowaną typu spot-on na skórę i dodatkowo obróżkę ?Temat: babeszjoza!
nigdy nie słyszałam o takiej chorobie...
poszukałam w necie i oto co znalazalm:

z wikipedii:

Babeszjoza-Piroplazmoza to groźna choroba przenoszona przez kleszcze, atakująca m.in. psy, koty, konie, owce. Nieleczona, bądź też leczona nieprawidłowo lub zbyt późno, prowadzi do śmierci.

Kleszcze przenoszące babeszjozę występują na znacznej części terytorium Polski, ze szczególnym uwzględnieniem regionów północnych, północno-wschodnich i wschodnich. Terenami o szczególnym zagrożeniu są lasy, łąki, parki i ogrody, zwłaszcza jeżeli są porośnięte wysoką trawą. Kleszcze wykazują z reguły wzmożoną aktywność sezonową: wczesną wiosną oraz latem i wczesną jesienią.

PRZYCZYNY
Kleszcz przyssany do zwierzęcia wprowadza do jego krwioobiegu chorobotwórcze pierwotniaki babeszjozy, które atakują erytrocyty (krwinki czerwone). Pierwotniaki Babesia canis przenikają do wnętrza zaatakowanej komórki, gdzie ma miejsce ich gwałtowne rozmnażanie. W efekcie dochodzi do rozerwania krwinki i pasożyt atakuje kolejne erytrocyty. W wyniku tego procesu dochodzi do reakcji łańcuchowej, która prowadzi do zniszczenia znacznej części krwinek czerwonych i tym samym do anemii. Dochodzi do znacznego uszkodzenia narządów wewnętrznych, w szczególności nerek i wątroby. Dodatkowo mogą wystąpić silne zaburzenia pracy układu krążenia, a także żółtaczka.

OBJAWY
Apatyczność – zwierzę staje się osowiałe, nie cieszy się np. ze spacerów i innych rzeczy, które dotychczas sprawiały mu radość,
Brak apetytu – zwierzę nie chce jeść, ani pić(jeśli występuje temperatura zwierzę będzie pić dużo płynów),
Powiększenie węzłów chłonnych,
Wysoka gorączka, dochodząca do 40-41°C,
Wymioty, biegunka (często z domieszką krwi),gazy
Zażółcenie lub bladość błon śluzowych jamy ustnej,
Problemy z oddawaniem moczu, oddawanie moczu o brązowym zabarwieniu (krwiomocz),
Niewydolność oddechowa i krążeniowa, zaburzenia ze strony układu nerwowego.

ZAPOBIEGANIE
Na rynku polskim dostępne są preparaty w postaci kropli do nanoszenia na skórę, sprayu oraz obroży, np. Advantix, Fiprex, Frontline, Hilton, Kiltix, Preventic.

We Francji i Szwajcarii jest zarejestrowana szczepionka o nazwie Pirodog (producent: firma Merial).

JEJ... TO STRASZNE....

[ Dodano: Pią Wrz 26, 2008 23:45 ]Temat: UWAGA KLESZCZE ATAKUJĄ
opis z netu
Przyczyny i przebieg choroby
Kleszcz przyssany do zwierzęcia wprowadza do jego krwioobiegu chorobotwórcze pierwotniaki babeszjozy, które atakują erytrocyty (krwinki czerwone). Pierwotniaki Babesia canis przenikają do wnętrza zaatakowanej komórki, gdzie ma miejsce ich gwałtowne rozmnażanie. W efekcie dochodzi do rozerwania krwinki i pasożyt atakuje kolejne erytrocyty. W wyniku tego procesu dochodzi do reakcji łańcuchowej, która prowadzi do zniszczenia znacznej części krwinek czerwonych i tym samym do anemii. Dochodzi do znacznego uszkodzenia narządów wewnętrznych, w szczególności nerek i wątroby. Dodatkowo mogą wystąpić silne zaburzenia pracy układu krążenia, a także żółtaczka.

Należy zaznaczyć, iż nerki z racji swojej budowy posiadają dość znaczną rezerwę, tak że nawet zniszczone w 75% potrafią, wspomagane m.in. odpowiednią dietą, spełniać swoją funkcję oczyszczania organizmu z toksyn i neutralizowania ich do postaci moczu. Jednakże uszkodzenie nerek przekraczające 75% uniemożliwia dalsze życie (w Polsce nie są praktykowane ani regularne dializy - jedynie tzw. otrzewnowe o mniejszej skuteczności, ani przeszczepy nerek u zwierząt). Z kolei wątroba, nawet jeżeli ulegnie częściowemu uszkodzeniu, posiada w pewnym zakresie zdolność do samodzielnej regeneracji.

Objawy choroby
Objawy choroby mogą pojawić się w czasie od kilku dni do nawet kilku tygodni od zakażenia, jednak często rozwój choroby jest błyskawiczny i może, mimo szybkiego podjęcia właściwego leczenia, doprowadzić do śmierci w ciągu kilku dni. Wśród charakterystycznych objawów babeszjozy należy wymienić:

Apatyczność – pies (kot) staje się osowiały, nie cieszy się ze spacerów i innych rzeczy, które dotychczas sprawiały mu radość,
Brak apetytu – pies (kot) nie chce jeść, ani pić,
Powiększenie węzłów chłonnych,
Wysoka gorączka, dochodząca do 40-41°C,
Wymioty, biegunka (często z domieszką krwi),
Zażółcenie błon śluzowych jamy ustnej,
Problemy z oddawaniem moczu, oddawanie moczu o brązowym zabarwieniu (krwiomocz),
Niewydolność oddechowa i krążeniowa, zaburzenia układu nerwowego.
Temat: uwaga kleszcze
Czy zabezpieczyliście ponownie swojego psa przed atakiem kleszczy?
kleszcz to poważny wróg naszych czworonogów nie zapominajmy o nim
“aby skutecznie zwalczać wroga
należy dobrze poznać jego przyzwyczajenia i nawyki”

kleszcze należą do gromady pajęczaków i rzędu roztoczy.
Okres ich największej aktywności przypada na miesiące od lutego do listopada, jednak podczas łagodnej zimy tak jak w tym roku kleszcze mogą wykazywać aktywność przez cały rok. Obszar występowania kleszczy rozszerza się.
W związku z tym może okazać się, że są już na TWOIM osiedlu zawleczone przez niezabezpieczone przed nimi psy i koty.

Najważniejszą z punktu widzenia właścicieli psów chorobą jest babeszjoza wywoływana przez pierwotniaka Babesia canis.
Babeszja dostaje się ze śliną kleszcza do krwi niszcząc erytrocyty, jest także przyczyną uszkodzenia narządów wewnętrznych(np. wątroby, nerek)
Objawy babeszjozy mogą być różne u poszczególnych psów.
Najczęstsze objawy to:
1.wyraźne posmutnienie zwierzęcia
2.brak apetytu
3.wysoka gorączka dochodząca do 41 st. C
4.sztywny chód
5.zaburzenia żołądkowo-jelitowe
6.krwiomocz (mocz w kolorze herbacianym,czerwonym do czarnego)
7.bladość lub zażółcenie błon śluzowych
rozpoznanie choroby stawia się na podstawie badania krwi i stwierdzenia obecności pierwotniaka w erytrocytach.
Choroba nie leczona może doprowadzić do szybkiej śmierci zwierzęcia.

Drugą chorobą przenoszoną przez kleszcze, która może być groźna dla psów jest borelioza.
Borelioza u psów daje objawy znacznie rzadziej niż Babesia canis, jednak w niektórych przypadkach może prowadzić do bolesnych zapaleń stawów (jednego lub kilku), przewlekłej gorączki, powiększenia węzłów chłonnych, zapalenia mięśni (w tym mięśnia sercowego), uszkodzenia nerek i centralnego układy nerwowego.
Rozpoznanie choroby stawia sie na podstawie testów serologicznych.

Czy zabezpieczyliście już swojego psa przed atakiem kleszczy?

Ariski
Temat: Pomieszczenia biurowe a klimatyzacja...
Nie wleciało - Legionelloza jest to zatrucie bakterią legionella (Legionellaceae). Wyróżnia się 6 grup serologicznych: L. pneumophila, L. bozemanii, L. micdadei, L. dumoffii, L. gormanii, L, longbeachae i inne. Cechuje je duża zawartość kwasów tłuszczoych.

Morfologia legionelli: gram-ulemne pałeczki żyjące w środowisku wodnym o wymiarach 0,3-0,9 x 2,0-20,0 μm. Nie wytwarzają spor, otoczki, są kwasochłonne.

Chorobotwórczość legionelli.
Bakterie te wytwarzają groźne dla zdrowia i życia ludzi ektotoksyny i endotoksyny. Legionelloza występuje u ludzi głównie zapalenia płuc, któremu towarzyszy często biegunka, odurzenie, krwiomocz. Do zakażenia dochodzi aerozolem (z urządzeń wodnych, sanitarnych, z klimatyzacji), wnikającym droga powietrzną do pęcherzyków płuc. Nie stwierdzono zakażeń od ludzi. Śmiertelność tej choroby wynosi 10-15%. W ciężkich przypadkach zatruć może dojść do zatrucia śmiertelnego (10-25%) z powodu:

niewydolności oddechowej

zachłystowego zapalenia płuc

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie rocznie choruje na ostrzejszą formę legionelozy (wywoływaną bakterią Legionella pneumophila) od 20 do 100 tysięcy osób. Zgodnie z badaniami epidemiologów około 5 do 20 % procent zarażonych umiera. Ostatnia groźna epidemia tej choroby, wywołana bakteriami Legionella obecnymi w instalacji klimatyzacji w budynku użyteczności publicznej, wystąpiła w 2002 r. w Anglii, gdzie zachorowało 114 osób.

Rezerwuar i źródło zakażenia.
Środowisko wodne, zawierające muł denny i rdzę. W wodzie chlorowanej nie występuje.
Bakteria legionelli jest wrażliwa na wysychanie i ogrzewanie - 58˚C przez minimum 30minut oraz na środki odkażające. Mogą przebywać również w klimatyzacji. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania wodnego aerozolu zawierającego pałeczki z rodzaju Legionellaceae.
Zakażenie nie przenosi się z człowieka na człowieka. Nosicielstwa u ludzi nie stwierdzono. W glebie i wśród zwierząt nie występuje.

Naturalny rezerwuar pałeczek legionella to:
- wody śródlądowe i morskie, głównie strefy przybrzeżne, silnie zeutrofizowane, w pobliżu miejskich zrzutów śmieci,
- naturalne źródło wody gorącej,
- gleby gliniaste i uprawne.

Bytowanie bakterii w środowisku wodnym sprzyja obecność glonów i pierwotniaków, w których mnożą się wewnątrzkomórkowo.

Rozpoznanie laboratoryjne: izolacja drobnoustroju z tkanki płucnej, krwi, płynu opłucnowego i z moczu.Temat: choroby nerek u kotów
Witam! Czytałem w literaturze, że ostra niewydolność nerek jest w 90% przyczyną naturalnej śmierci starszych kotów. Chciałbym opisać swój przypadek ku przestrodze innym. Mój 10 letni kotek, Rocky w listopadzie ub. roku po raz pierwszy miał problemy z oddawaniem moczu. Wet zaaplikował mu środki rozluźniające ( m. in. no-spe). Problem cofnął się a ja zmieniłem mu dietę na sucha karmę Senior firmy Royal Canin i pastę obniżająca pH moczu. Następnie proble ten pojawił się w grudniu ale też ustąpil po w/wym. środkach. Pod koniec lutego znowu ten sam problem ale w ostrzejszej formie, b z krwiomoczem. Poza tym przestał normalnie oddawać mocz a zaczął on sączyć się w sposób ciągły, sączyła się tez krew. Weterynarz zasugerował skaleczenie cewki lub pęcherza przez kamienie i doszły jeszcze antybiotyki i zastrzyki przeciwkrwotoczne. Kotek w oczach opadał z sił. Nie jadł i niewiele pił. Nie mial jednak podwyższonej temperatury a później nawet obniżoną do 36. Zastosowano zastrzyki nawadniające podskórne i podskórnie r-r glikozy. Nikt nie pomyślał o zbadaniu krwi! Kiedy po 5 dniach z trudem ja pobrano i zbadano, mocznik i kreatynina były 10-krotnie przekroczone! Czułem, ze kotek umiera ale zastosowaliśmy jeszcze domięśniowe nawadnianie i glikozę w nadziei, ze przepłuczemy nerki.. W ciągu kilku godzin kotek zapadł w śpiączkę z której już się nie obudził i nad ranem zmarł.. Od wystąpienia pierwszych ostrych objawów i krwi do śmierci minęło zaledwie 6 dni! Kotek miał 10 lat, ale mógł jeszcze pożyć! Kochani! Jeśli cokolwiek się dzieje róbcie od razu badanie krwi! Badania moczu nie sa tak przejrzyste co analiza krwi. Przynajmniej to podstawowe ( OB, kreatynina, mocznik ) Gdyby zrobiono je od razu u mojego kotka, być może przepłukalibyśmy te nerki i żyłby.. To było kilka dni temu i jestem jeszcze przygnębiony i nie mam kotka ale chciałbym tez zadać Wam kilka pytań: Hodowcy twierdzą, ze kastrowane kocurki żyja krócej ( 10-14 lat) natomiast literatura zawsze podaje, ze dłużej. Kto tu mija się z prawdą? Czy w okresie choroby SUK można podawać kotu wodę przegotowaną zamiast świezej dla ograniczenia ilości kamienia w wodzie? Czy w polsce są jakieś dializy dla kotów czy psów? Czy próbowaliście medycyny alternatywnej u chorych kotów? (bioenergoterapia, uzdrawianie ) Czy znacie jakieś fora lub strony internetowe, gdzie wyjeżdżający kociarze szukają opieki dla swego pupila? Może choć w ten sposób, przy swoim skromnym 10-letnim doświadczeniu mógłbym pomóc innym miłośnikom tych cudownych zwierząt. Rocky na zawsze pozostanie w moim sercu i umyśle. Pozdrawiam serdecznie. Pogrążony w rozpaczy - Tomasz[/u]Temat: Legionelloza
Rezerwuar i źródło zakażenia.
Środowisko wodne, zawierające muł denny i rdzę. W wodzie chlorowanej nie występuje.
Bakteria legionelli jest wrażliwa na wysychanie i ogrzewanie - 58˚C przez minimum 30minut oraz na środki odkażające. Mogą przebywać również w klimatyzacji. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania wodnego aerozolu zawierającego pałeczki z rodzaju Legionellaceae.
Zakażenie nie przenosi się z człowieka na człowieka. Nosicielstwa u ludzi nie stwierdzono. W glebie i wśród zwierząt nie występuje.

Chorobotwórczość legionelli.
Bakterie te wytwarzają groźne dla zdrowia i życia ludzi ektotoksyny i endotoksyny. Legionelloza występuje u ludzi głównie zapalenia płuc, któremu towarzyszy często biegunka, odurzenie, krwiomocz. Do zakażenia dochodzi aerozolem (z urządzeń wodnych, sanitarnych, z klimatyzacji), wnikającym droga powietrzną do pęcherzyków płuc. Nie stwierdzono zakażeń od ludzi. Śmiertelność tej choroby wynosi 10-15%. W ciężkich przypadkach zatruć może dojść do zatrucia śmiertelnego (10-25%) z powodu:

niewydolności oddechowej

zachłystowego zapalenia płuc

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie rocznie choruje na ostrzejszą formę legionelozy (wywoływaną bakterią Legionella pneumophila) od 20 do 100 tysięcy osób. Zgodnie z badaniami epidemiologów około 5 do 20 % procent zarażonych umiera. Ostatnia groźna epidemia tej choroby, wywołana bakteriami Legionella obecnymi w instalacji klimatyzacji w budynku użyteczności publicznej, wystąpiła w 2002 r. w Anglii, gdzie zachorowało 114 osób.
żródło: http://www.gronkowiec.pl/legionelloza.htmlTemat: Babeszjoza
Dla bardziej leniwych wersja demo, fragment z powyższej strony

Wstęp

Babeszjoza jest chorobą przenoszą przez kleszcze, które występują na znacznej części obszaru Polski, ze szczególnym uwzględnieniem terenów północnych, północno-wschodnich i wschodnich. Kleszcze należą do roztoczy pasożytujących z reguły na drobnych ssakach i gadach. Często jednak dorosłe osobniki atakuję także większe zwierzęta stałocieplne takie jak psy, koty i lisy oraz człowieka. Kleszcze są bardzo odporne na głód i mogą przetrwać bez żywiciela od roku do nawet trzech lat.

Terenami o szczególnym zagrożeniu są lasy, łąki, parki i ogrody, zwłaszcza jeżeli są porośnięte wysoką trawą. Kleszcze wykazują wzmożoną aktywność sezonową: wczesną wiosną oraz latem i wczesną jesienią. Niemniej, ostrożność wskazana jest przez cały rok.

Sam kontakt kleszcza ze zwierzęciem nie jest niebezpieczny i skutkuje ewentualnie mechanicznym uszkodzeniem skóry i wystąpieniem odczynu alergicznego. Istotne zagrożenie pojawia się wówczas, gdy kleszcz, który osiadł na zwierzęciu, jest sam nosicielem pasożytów, z których wyjątkowo niebezpieczny jest właśnie pierwotniak o nazwie Babesia canis, odpowiedzialny za wywołanie babeszjozy.

Przyczyny i przebieg choroby

Kleszcz przyssany do zwierzęcia wprowadza do jego krwioobiegu chorobotwórcze pierwotniaki babeszjozy, które atakują erytrocyty (krwinki czerwone). Pierwotniaki Babesia canis przenikają do wnętrza zaatakowanej komórki, gdzie ma miejsce ich gwałtowne rozmnażanie. W efekcie dochodzi do rozerwania krwinki i pasożyt atakuje kolejne erytrocyty. W wyniku tego procesu dochodzi do reakcji łańcuchowej, która prowadzi do zniszczenia znacznej części krwinek czerwonych i tym samym do anemii. Dochodzi do znacznego uszkodzenia narządów wewnętrznych, w szczególności nerek i wątroby. Dodatkowo mogą wystąpić silne zaburzenia pracy układu krążenia, a także żółtaczka.

Należy zaznaczyć, iż nerki z racji swojej budowy posiadają dość znaczną rezerwę, tak że nawet zniszczone w 75% potrafią, wspomagane m.in. odpowiednią dietą, spełniać swoją funkcję oczyszczania organizmu z toksyn i neutralizowania ich do postaci moczu. Jednakże uszkodzenie nerek przekraczające 75% uniemożliwia dalsze życie (w Polsce nie są praktykowane ani regularne dializy - jedynie tzw. otrzewnowe o mniejszej skuteczności, ani przeszczepy nerek u zwierząt). Z kolei wątroba, nawet jeżeli ulegnie częściowemu uszkodzeniu, posiada w pewnym zakresie zdolność do samodzielnej regeneracji.

Objawy choroby

Objawy choroby mogą pojawić się w czasie od kilku dni do nawet kilku tygodni od zakażenia, jednak często rozwój choroby jest błyskawiczny i może, mimo szybkiego podjęcia właściwego leczenia, doprowadzić do śmierci w ciągu kilku dni. Wśród charakterystycznych objawów babeszjozy należy wymienić:

# Apatyczność – pies (kot) staje się osowiały, nie cieszy się ze spacerów i innych rzeczy, które dotychczas sprawiały mu radość,
# Brak apetytu – pies (kot) nie chce jeść, ani pić,
# Powiększenie węzłów chłonnych,
# Wysoka gorączka, dochodząca do 40-41°C,
# Wymioty, biegunka (często z domieszką krwi),
# Zażółcenie błon śluzowych jamy ustnej,
# Problemy z oddawaniem moczu, oddawanie moczu o brązowym zabarwieniu (krwiomocz),
# Niewydolność oddechowa i krążeniowa, zaburzenia układu nerwowego.Temat: kleszczowe potwory!!
Pierwotniak zaatakował psy w regionie świętokrzyskim

Nieleczona babeszjoza to wyrok dla psa czy kota. Do tej pory nie występowała w regionie świętokrzyskim - w tym roku zaczęła atakować czworonogi.

Pan Paweł z podkieleckiej miejscowości miał sześcioletniego boksera. Dwa tygodnie temu pies zaczął chorować. - Było coraz gorzej. Pies tylko pił, nic nie chciał jeść, był coraz bardziej osłabiony, wymiotował, dostał wysokiej gorączki. Chodziłem do weterynarza, nic nie pomagało. Weterynarz podejrzewał jakąś chorobę przewodu pokarmowego, ale się pomylił - odpowiada pan Paweł.

Kiedy z jego bokserem było coraz gorzej, lekarz weterynarii zdecydował się na operację. - Ale było już za późno. Wszystkie organy wewnętrzne były zniszczone, pies zdechł - mówi pan Paweł.

Bardzo zaniepokoiło go to, co usłyszał w gabinecie. - Weterynarz powiedział mi, że to jakaś odkleszczowa choroba, która nigdy nie występowała w naszym regionie, a teraz nagle zaczęły na nią chorować psy i u nas. Trzeba przede wszystkim uważać na kleszcze - mówi pan Paweł.

Ta choroba to babeszjoza. Wywołują ją pierwotniaki przenoszone właśnie przez kleszcze. Nie każdy kleszcz jest nosicielem pierwotniaka, ale jeśli już jest, to ukąszenie może być dla psa śmiertelne, jeśli nie podejmie się w porę właściwego leczenia.

- Do tej pory nigdy nie miałem przypadków babeszjozy z naszego regionu. A w tym roku były to trzy psy, jeden z okolic Pińczowa i dwa z Kielc. Właściciele zapewniali, że ich pieski nigdy nie wyjeżdżały poza województwo. Oznacza to, że babeszjoza pojawiła się i u nas - mówi Bartłomiej Kabała, lekarz weterynarii z Lecznicy dla Zwierząt "Cztery łapy" Na Stoku.

Kabała nie jest zdziwiony, że choroba pojawiła się w naszym regionie. - Babeszjoza często występowała na Mazowszu, Podhalu, Mazurach, Pomorzu, w końcu musiała dotrzeć do nas. Coraz więcej czworonogów podróżuje ze swoimi właścicielami. Złapią kleszcza w podróży, przywiozą go do nas, ten przeniesie się na inne zwierzę... - opisuje Kabała.

Jemu udało się wyleczyć wszystkie trzy psy i jeszcze jednego, który babeszjozę złapał poza naszym województwem.

Właściciele powinni chronić psy i koty przed kleszczami. Odpowiedni preparat najlepiej dobrać w lecznicy. A jeśli zwierzę zachoruje, to choroba jest groźna, jeśli nie zacznie się leczenia w porę, tak jak to było z psem pana Pawła. Trzeba podawać zwierzęciu leki wzmacniające, a przede wszystkim specjalny, mocny lek zwalczający pierwotniaka.

Na stronach portalu internetowego poświęconego specjalnie tej chorobie babeszjoza.com jest informacja, że najwięcej kleszczy nosicieli pierwotniaka jest w województwach pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim, śląskim i małopolskim.

Nie wszyscy lekarze weterynarii wiedzą, że groźny pierwotniak dotarł już do nas. - To dla mnie nowość. Owszem, leczyłem w tym roku zwierzaki z babeszjozą, ale wszystkie spoza regionu, z Lubelskiego, Ukrainy i Włoch - mówi Tomasz Główka z Lecznicy Weterynaryjnej "Lancet" przy ul. Curie-Skłodowskiej. - To nie jest dobra wiadomość - dodaje.

Co ciekawe - psy atakuje również inna choroba przenoszona przez kleszcze, borelioza, niebezpieczna dla ludzi. Ale w przypadku czworonogów przebiega ona podklinicznie, objawy są niewielkie, np. bóle stawów, i same ustępują.

Groźny pierwotniak

Babeszjozę przenoszą kleszcze. Gdy kleszcz, który osiadł na zwierzęciu, jest nosicielem pierwotniaka o nazwie Babesia canis, wprowadza do jego krwiobiegu chorobotwórcze pierwotniaki. Te atakują erytrocyty (krwinki czerwone). Pierwotniaki Babesia canis przenikają do wnętrza zaatakowanej komórki, gdzie ma miejsce ich gwałtowne rozmnażanie. W efekcie dochodzi do rozerwania krwinki i pasożyt atakuje kolejne erytrocyty. Dochodzi do anemii, znacznego uszkodzenia narządów wewnętrznych, w szczególności nerek i wątroby. Dodatkowo mogą wystąpić silne zaburzenia pracy układu krążenia, a także żółtaczka. Typowe objawy to apatyczność, brak apetytu, powiększenie węzłów chłonnych, wysoka gorączka (40-41 st. C), wymioty, biegunka (często z domieszką krwi), problemy z oddawaniem moczu, oddawanie moczu o brązowym zabarwieniu (krwiomocz), niewydolność oddechowa i krążeniowa, zaburzenia układu nerwowego.

Źródło: portal www.babeszjoza.com

Źródło: Gazeta Wyborcza KielceTemat: Szczepienia????
A mi właśnie weterynarz proponuje kilka dodatkowych i przyznam szczerze, że się zastanawiam z powodu infekcji Figi (szczególnie to na infekcje dróg oddechowych).
Szczepienia obowiązkowe należy powtarzać co rok wszystkie, a nie tylko samą wściekliznę, czego do tej pory nie robiłam.

SZCZEPIENIA PSÓW

Możemy je podzielić na obowiązkowe i nieobowiązkowe.

Z mocy prawa właściciel psa ma obowiązek corocznego szczepienia przeciwko wściekliźnie, groźnej chorobie wirusowej, niebezpiecznej i śmiertelnej również dla ludzi.

Do szczepień nieobowiązkowych (również bardzo ważnych dla zdrowia psa), należy przede wszystkim uodparnianie przeciwko: nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha, parainfluenzie, leptospirozie, boreliozie (tzw.szczepienia dodatkowe).

Są to choroby przenoszone poprzez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem lub jego wydalinami i wydzielinami, a także za pośrednictwem tzw. wektorów zakażenia ( legowiska, miski i inne zanieczyszczone drobnoustrojami przedmioty, podeszwy naszych butów po spacerze, czy kleszcze w przypadku boreliozy).

Kilka słów o wyżej wymienionych chorobach.

Nosówka - choroba wirusowa, Rozróżniamy kilka postaci nosówki:

* oddechowa - charakteryzująca się wyciekami ropnymi z nosa i oczu, zapaleniem płuc;
* jelitowa - z wymiotami, biegunką, brakiem apetytu;
* nerwowa - nasilające się drżenia, tiki nerwowe, oczopląs - najczęściej nieodwracalna;
* skórna - charakteryzująca się stwardnieniem opuszek kończyn (tzw. twarda łapa)

Zdarza się, że leczenie nie jest skuteczne i choroba kończy się śmiercią zwierzęcia.

Parwowiroza - wysoce zaraźliwa choroba wirusowa, objawiająca się przede wszystkim biegunką i wymiotami, które prowadzą do gwałtownego pogorszenia się stanu zdrowia zwierzęcia. Mimo leczenia śmiertelność jest bardzo wysoka. Rasami szczególnie wrażliwymi na parwowirozę są rottweilery i dobermany.

Choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby) - groźna choroba wirusowa z wysoką temperaturą, wymiotami, biegunką i bolesnością jamy brzusznej.

Zakaźne zapalenie dróg oddechowych (kaszel kenelowy; parainfluenza) - choroba wirusowa często wikłana przez bakterie, wywołująca objawy ze strony układu oddechowego (kaszel, wycieki z nosa, zapalenie płuc).

Leptospiroza - wywoływana przez bakterie zwane leptospirami, którymi pies może się zarazić poprzez kontakt z moczem chorych zwierząt. Choroba atakuje nerki i wątrobę, a główne objawy to brak apetytu, wymioty, biegunka, a w późniejszym etapie - żółtaczka i krwiomocz.

Borelioza - przenoszona przez kleszcze. W jej przebiegu pojawia się głównie silne osłabienie i zapalenie stawów, w rzadkich przypadkach uszkodzenie mięśnia sercowego i zapalenie mózgu.

Szczepienia są szczególnie ważne dla szczeniąt w wieku pomiędzy 6-stym, a 16-stym tygodniem życia. Jest to moment, w którym spada u nich odporność, jaką przekazała im matka w życiu płodowym i podczas karmienia siarą i mlekiem.

Aby skutecznie uodpornić szczeniaka, szczepimy go trzykrotnie w odstępach miesięcznych. Pierwsze szczepienie odbywa się w wieku 6-8 tygodni (przeciwko nosówce i parwowirozie), kolejne po upływie miesiąca (przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha, kaszlowi kenelowemu) i ostatnie miesiąc później (zabezpieczenie przeciwko chorobom, jak przy drugim szczepieniu + przeciw wściekliźnie).

Od tego momentu szczepienie powtarzamy co roku.

Dodatkowo możliwe jest szczepienie przeciw chorobom nie objętym powyższym programem, jak borelioza.

Jak na razie jedyną, ale skuteczną bronią w walce z chorobami zakaźnymi psów
są tylko szczepionki!

źródło:

www.centrumwet.pl/przych2a.htmlTemat: kleszcze - choroby - objawy

Roks dostał jakiś antybiotyk dożylnie
Najczęściej podawany jest Imizol - zabija pierwotniaka, ale jest lekiem bardzo toksycznym i może uszkodzić wątrobę i nerki.

Znalazłam na Onecie

Inkubacja choroby trwa zwykle około 7 dni, może się jednak wahać od kilku dni do kilkunastu miesięcy. Przy dobrej kondycji oraz sprawnie funkcjonującym układzie immunologicznym zwierzęcia bezpłciowy cykl pasożyta może trwać nawet do dwóch lat, nie wywołując przy tym objawów klinicznych choroby.

U psów w zależności od nasilenia objawów klinicznych oraz czasu trwania choroby wyróżnia się postać nadostrą, ostrą i przewlekłą babeszjozy.

Nadostra postać choroby trwa 24-48 godzin i z reguły kończy się zejściem śmiertelnym. Jest ona głównie notowana na terenach, gdzie choroba po raz pierwszy wystąpiła u psów, które wcześniej nie miały kontaktu z tym pierwotniakiem.

Najczęściej obserwowana jest postać ostra choroby, która trwa od 3 do 7 dni. Postać ta zwykle rozpoczyna się wzrostem temperatury ciała do 40-410C, brakiem apetytu, silnym osłabieniem oraz niechęcią do ruchu. W ciągu następnych kilku-kilkudziesieciu godzin pojawia się niedokrwistość, bladość błon śluzowych oraz przyspieszenie tętna i oddechów. U większości psów dochodzi do powiększenia śledziony, występuje biegunka, niekiedy z domieszką krwi, wymioty oraz bezmocz (!). Warto podkreślić, że hemoglobinuria, czyli obecność hemoglobiny w moczu (krwiomocz), powszechnie uważana za charakterystyczny objaw babeszjozy, występuje jedynie u 15-30% chorych zwierząt. Rzadziej obserwuje się żółtaczkę, objawy nerwowe (oczopląs, nierównomierne rozszerzenie źrenic, niezborność, porażenia, śpiączka), duszność, kaszel, obrzęk płuc, wodobrzusze, wybroczynowość, niewydolność krążenia oraz wstrząs.

Postać przewlekła choroby występuje rzadko, a objawy kliniczne są słabo wyrażone. Część zwierząt samoistnie wraca do zdrowia.

Rutynowym badaniem diagnostycznym, potwierdzającym wystąpienie u psa babeszjozy, jest wykazanie pierwotniaków w krwinkach czerwonych w rozmazie krwi zabarwionym metodą Giemsy. W przypadkach wątpliwych lub nawet negatywnych warto badanie powtórzyć po 2-3 dniach.

Leczenie babeszjozy jest długotrwałe i opiera się przede wszystkim na podawaniu leków działających bezpośrednio na pierwotniaka (Imizol). Trzeba podkreślić, że oprócz leczenia przyczynowego istotne znaczenie ma także leczenie objawowe, które dość często decyduje o wynikach terapii. Niezwykle ważne jest uzupełnianie strat wodno-elektrolitowych oraz podawanie leków osłaniających wątrobę i nerki. W ciężkich przypadkach konieczna może być transfuzja krwi. Często, mimo starań właściciela i lekarza nie udaje się uratować zakażonego psa i choroba kończy się śmiercią.

Warto wiedzieć, że babeszjozy nie można całkowicie wyleczyć. Po wyzdrowieniu, po jakimś czasie zwykle pojawiają się nawroty, jednak zazwyczaj przebiegają one dużo łagodniej. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiedniej profilaktyki – czyli właściwe i systematyczne zabezpieczanie psa przed kleszczami.


Mój pies badanej krwi nie miał, powiedziałam wetowi, że wyciągnęłam parę dni temu 2 napite kleszcze i na pewno nic nie zjadł trującego, bo na spacerach chodzi w kagańcu.
Miał podany Imizol i leki osłonowe. Później chodziłam przez kolejne 2 dni na zastrzyki.Temat: CHOROBA RUBARHT"A (ostre zapalenie wątroby)
CHOROBA RUBARHT'A (ostre zapalenie wątroby)
Chorobę wywołuje adanowirus (CAV-1). Wirus atakuje całą rodzinę psowatych, tzn. psy, lisy, wilki, kojoty, itp. Zachorowania zwierząt odnotowuje się w każdym wieku, z tym jednak, że częściej chorują psy poniżej 5 roku życia i w dodatku bez wcześniejszego szczepienia przeciwko tej chorobie. Badania przeprowadzone w różnych krajach dowodzą, że około 60-70% klinicznie zdrowych psów posiada swoiste przeciwciała przeciwko CAV-1. Fakt ten świadczy dobitnie o częstych bezobjawowych zakażeniach tym typem wirusa wśród psów. Trzeba podkreślić, że bardzo dużą rolę w rozprzestrzenianiu się choroby odgrywają psy, które przebyły już zakażenie, a także bezobjawowi nosiciele masowo wydalający wirus z moczem i kałem do środowiska. Do zakażenia dochodzi na drodze pokarmowej. Wirus początkowo namnaża się na migdałkach a następnie z krwią podczas wiremii trafia do śródbłonka wątroby, śledziony, nerek i płuc. Adenowirus typ-1 w sprzyjających warunkach środowiskowych, tj. w temp. 4-20 stopni C, może przeżywać wiele tygodni poza organizmem. Natomiast w temp. 60 stopni C ginie w ciągu 3-5 minut. Cechuje się także wrażliwością na eter, alkohol, chloroform.Charakterystycznym objawem dla tego zakażwenia są krwawe wybroczyny na widocznych błonach śluzowych. Dopełnieniem obrazu choroby są skurcze toniczno-kloniczne pojedynczych a częściej całych grup mięśni i towarzysząca im żółtaczka. Okres inkubacji choroby to zazwyczaj 6-9 dni. Pojawia się wysoka temperatura, sięgająca 40 stopni C, a u niektórych osobników nawet wyższa. Chore psy mają napięte mięśnie brzucha i nasilająca się bolesność. Szczególnie silnie protestują podczas badania palpacyjnego okolicy wyrostka mieczykowatego mostka. Pojawia się także tachykardia, która utrzymywać się może podczas całego przebiegu zakażenia. Apatia, anoreksja, zapalenie spojówek z silną nadwrażliwością na światło to także objawy, które spotykane są często. Wkrótce do wyżej wymienionych objawów dołączają także wymioty i i krwiste biegunki, niekiedy krwiomocz. Podejmując leczenie - o ile to możliwe - powinno się wykonać transfuzje krwi. Leczenie przyczynowe sprowadza się do podania swoistej gamma globuliny w dawkach terapeutycznych. Leczenie objawowe i wspomagające to terapia za pomocą wlewów dożylnych niskoprocentowych roztworów glukozy, dextrozy. Nie wolno zapominać o środkach przeciwwymiotnych, przeciwkrwotocznych, o lekach usprawniających pracę wątroby, a także osłonie antybiotykowej. W przypadku ostrego przebiegu choroby, gdy badania biochemiczne krwi wykazują niepokojący wzrost aminotransferaz, konieczne może być podanie kortykosterydów. W okresie rekonwalescencji może wystąpić u psa zmętnienie rogówki oka i tzw. objaw "niebieskiego oka". Z działań profilaktycznych zapobiegających wystąpieniu choroby największą rolę odgrywają szczepienia ochronne. Przy użyciu szczepionki żywej należy brać pod uwagę wiek szczepionych zwierząt. Natomiast przy użyciu szczepionek zabitych koniecznie trzeba pamiętać o dwukrotnym podaniu biopreparatu w odstępie 2-3 tygodni. Szczepienie tzw. interwencyjne, tzn. na terenie objętym zagrożeniem, najlepiej wykonywać szczepionką żywą.Temat: ABC kocich chorób
Syndrom urologiczny kotów (SUK)

Definicja
- syndromem urologicznym kotów nazywamy objawy zaburzeń funkcji dróg wyprowadzajacych mocz u kotów
- SUK nie reprezentuje choroby, tylko objawy jednej z wielu możliwych chorób
- zespół może obejmować jedno lub kilka z wymienionych zaburzeń: zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie cewki moczowej, niedrożność cewki moczowej (częściową lub całkowitą, związaną z istnieniem czopów w cewce moczowej lub zwężeniem jej światła)
- SUK wystepuje u samców i samic, ale do niedrożności cewki moczowej najczęściej dochodzi u samców
- nie jest prawdą, że SUK jest chorobą kastratów - średnica ich cewki moczowej jest taka sama jak kotów niekastrowanych
- na SUK najczęsciej zapadają koty rasy perskiej

Przyczyny
- czopy w cewce moczowej
- kamica moczowa
- zaburzenia anatomiczne cewki moczowej (zwężenie, nacisk tkanek otaczajacych cewkę)
- zapalenie cewki moczowej (powoduje zwężenie światła w wyniku procesu zapalnego i skurczu cewki)
- zapalenie pęcherza moczowego

Patofizjologia
1. Czopy w cewce moczowej
- zbudowane z miękkich struktur, zazwyczaj śluzu, białek i innych substancji uwalnianych w nadmiarze w wyniku zapalenia
- często zawierają związki mineralne, najczęściej trójfosforany amonowo-magnezowe
- często przyjmują kształt cewki moczowej
- mogą powodować częsciowe lub całkowite zatkanie cewki moczowej
- mogą powodowac lub nasilać zapalenie cewki moczowej, powodując częstomocz, bolesne oddawanie moczu i krwiomocz
2. Kamica moczowa
- może powodować częsciowe lub całkowite zatkanie cewki moczowej
- może powodować zapalenie pęcherza moczowego/cewki moczowej, powodując częstomocz, bolesne oddawanie moczu i krwiomocz
- do zatkania najczęsciej dochodzi w odcinku prąciowym cewki moczowej
- najczęściej spotyka się trójfosforany amonowo-magnezowe (struvity). Mogą one powstawać w jałowym moczu przy diecie obfitej w magnez lub w moczu zakażonym, szczególnie przez bakterie wytwarzajace ureazę
3. Zaburzenia anatomiczne cewki moczowej
- mogą być spowodowane przez zapalenie cewki moczowej, kamienie moczowe, ucisk tkanek otaczajacych cewkę moczową (np. przy złamaniach miednicy)
- mogą być jatrogenne (spowodowane przez lekarza), powstać w wyniku nieudanego cewnikowania
- moga prowadzić do: zwężenia i zamknięcia światła cewki moczowej, zwężenia cewki moczowej w wyniku jej skurczu, częściowego lub całkowitego zatkania cewki moczowej
4. Zapalenie cewki moczowej
- może być powodowane przez uraz (jatrogenny, kamica moczowa) lub infekcję
- może dojść do zwężenia w wyniku zapalenia i zwężenia cewki moczowej
5. Zapalenie pęcherza moczowego
- może byc powodowane przez infekcję, kamicę moczową, wady budowy pęcherza moczowego
- zmniejszanie grubości ściany pęcherza połączone ze zmniejszoną możliwością utrzymania moczu prowadzi do częstomoczu

Objawy kliniczne
1. częstomocz, bolesne oddawanie moczu, krwiomocz, niemożność oddania moczu
2. oddawanie moczu poza kuwetę
3. wylizywanie genitaliów, niepokój, wokalizacja
4. objawy mocznicy powodowanej niedrożnością gróg wyprowadzających mocz
- spadek apetytu
- wynioty, odwodnienie
- osłabienie, zapaść, odrętwienie, obniżenie temperatury
- wstrząs, jeżeli nie dojdzie do udrożnienie dróg wyprowadzajacych mocz śmierć nastąpi zazwyczaj w ciągu 3-5 dni

Diagnoza
1. historia i objawy kliniczne
2. badanie kliniczne
a) kot z zatkaniem cewki moczowej
- bolesny pęcherz i/lub tylna część brzucha
- silnie wypełniony, napiety pęcherz moczowy
- twarde, objęte procesem zapalnym prącie, często wysunięte z napletka
- czasami można zaobserwować śluzowe czopy wysuwające się z cewki moczowej
- objawy mocznicy
- niemożność wyciśnięcia moczu z pęcherza moczowego
b) kot bez zatkania cewki moczowej
- bolesny pęcherz moczowy i/lub tylna część brzucha
- pęcherz zazwyczaj próżny
3. Badanie radiologiczne
- wypełniony pęcherz moczowy lub nie, zależnie od tego, czy cewka moczowa jest zatkana czy nie
- zależnie od charakteru kamicy moczowej kamienie mogą być widoczne na zdjęciu RTG lub nie
- kamienie nie cieniujące w normalnym badaniu RTG można uwidocznić stosujac środki kontrastujace lub pneumocystografię
- kamienie w pęcherzu moczowym można też uwidocznić w badaniu USG
4. badanie krwi - zazwyczaj mocznica
5. badanie moczu

Postępowanie
1. Kot z zatkaniem cewki moczowej
- usunięcie mmateriału zatykającego światło cewki mocozwej (zazwyczaj wystarcza przepłukanie pod ciśnieniem cewki moczowej płynem fizjologicznym)
- jeżli nie uda się odetkać cewki moczowej należy opróżnić pęcherz poprzez nakłucie go przez ścianę jamy brzusznej i odciagnięcie moczu przez igłę a następnie przeprowadzić operacyjne wykonanie otworu w scianie cewki moczowej w okolicy kroczowej i tzw. wyszycie cewki
- zwalczanie mocznicy wg wyników badań krwi
- jeżeli cewkę uda sie odetkać powinno sie pozostawić cewnik na 2-3 dni
2. Kot bez zatkania cewki moczowej
- zwalczenie przyczyny pierwotnej SUK
- można leczyć objawowo: leki zakwaszajće mocz (np. metionina), wzmaganie wytwarzania moczu (podawanie soli kuchennej doustnie, leki moczopedne, płynoterapia, skłanianie kota do picia), leki rozkurczające (np. nospa), leki przeciwzapalne, antybiotyki, leki uszczelniające ścianę naczyń włosowatych

Monitorowanie stanu pacjenta
- kontrolowanie oddawania moczu co 4-5 godzin
- kontrolowanie poziomu mocznika i kreatyniny we krwi co kilka dni
- stosowanie diety ubogiej w magnez lub sprzyjajacej rozpuszczaniu kamieni moczowych
- skłanianie zwierzęcia do picia wody (solenie pokarmów, moczenie karmy, swobodny dostęp do świeżej wody, fontanny dla kotów)
- utrzymywanie pH moczu pomiędzy 5,5 a 6 (można to określac w domu testami paskowymi) za pomocą leków zakwaszajacych mocz (np. metionina)


© Inspiracje Ślubne- komentsy design by e-nordstrom